Çorbalarımız

Tuzlama Çorbası

Hcweb 0001 tuzlama - ankara'nın i̇yilik çorbacısı tuzlama, tuzlama çorbası, ankara çorbacı
Tuzlama corbasi 02 - ankara'nın i̇yilik çorbacısı tuzlama, tuzlama çorbası, ankara çorbacı

Tuzlama Çorbasının, Kelle Paça Çorbasından tek bir farkı vardır:

Tuzlama Çorbasında, dana işkembenin orta kısımları küp küp, iri taneli olarak doğranarak çorbaya eklenir; şırdan parçaları ise hiç kullanılmaz.

Tuzlama Çorbası, Ankara genelinde benzer bir yöntem ile yapılır: Kelle’nin yanak etinin kullanıldığı bu klişe tarifte, salça ve yoğurtlu soslar ile harmanlanan kelle eti, 15 dakikalık kaynama ile sulandırılarak servis edilmektedir.

Bu tarifi kullananlar, Tuzlama Çorbasını, kendi suyu ile yaptıklarını söyleseler de, gerçekte bu çorbayı kendi suyu ile yapan yerlerin sayısı yok denecek kadar azdır.

Han Çorba olarak bizim yaşadığımız en büyük sıkıntı ise tam olarak bu noktada başlamaktadır: Çorba müdavimlerinin alışmış olduğu bu klişe tat, bizi zora sokmaktadır.

Bu sebeple Tuzlama Çorbasında, damak tadınıza nazaran iddialı olmadığımızı dile getirmek istiyoruz. ANCAK Tuzlama Çorbasının faydalarından yararlanmak istiyorsanız, Han Çorba usulü Tuzlamayı mutlaka denemelisiniz!

Tüm Çorbalarımız roka, maydanoz, turşu biber, yaz aylarında kuru soğan, kış aylarında karpuz turp; Han Çorba’nın Özel Ezmesi ve Han Ekmeği ile birlikte servis edilmektedir.

Han Çorba Tuzlama Çorbasını Nasıl Yapıyor?

Türkiye’de sayılı ustanın bildiği ve geleneksel yöntem olan Katkısız İşkembe Suyunu tüm çorbalarımızda kullanıyoruz. Yani, Tuzlama çorbasını, şifa kaynağı olan İşkembe Suyu ile birlikte sizlere sunuyoruz.

Bu yöntem, Türkiye’nin en eski çorbacılarından olan Rumeli Çorbacısı ve Köroğlu Çorbacısının da kullandığı yöntemdir.

Tuzlama çorbasında, kellenin kendi suyunu asla kullanmıyoruz. Tarifimizi, işkembe ile şırdanın özünden elde ettiğimiz ve tüm çorbalarımızda kullandığımız Sihirli Su içerisine dana kellenin dil ve yanak etini katarak hazırlıyoruz.

Sakatat meraklılarının bir numaralı çorbası olan bu çorba Mineral ve Protein açısından zengin aynı zamanda b12 deposudur. Bu yönüyle besleyiciliği ile öne çıkan Tuzlama Çorbası; bağışıklığı destekler, kalp hastalıklarının önüne geçer, metabolizmayı rahatlatır.

Müşteri, Allah’ın bizim için ayırmış olduğu rızkı, kapımıza kadar getiren elçisidir…

Özel tarifimizle hazırladığımız çorbalarımızı tatmanız için Ankara – Pursaklar Esenboğa Havalimanı Yolu üzerinde 7/24 açık olan restoranımıza, siz değerli müşterilerimizi bekliyoruz.

Tüm çorbalarımızın sizlerle bir hikayesi var. Çorbalarımızla yaşanılan anılarımız var. Han Çorba olarak işimizden çok keyif alıyoruz. Sizlerin memnuniyetini, bize karşı samimiyetini görünce içimizi bir huzur kaplıyor. Ankara’da Han Çorba emrinizde. Bekliyoruz.

Tuzlama corbasi 03 - ankara'nın i̇yilik çorbacısı tuzlama, tuzlama çorbası, ankara çorbacı

Haftanın 7 Günü 24 Saat sizleri bekleriz. Rezervasyon İçin Bizi Arayın

Sosyal Medya’da Han Çorba’yı Takip Etmeyi Unutmayın

Han Çorba Instagram
Han Çorba Facebook
Han Çorba Youtube