Han Çorba Günlüğü

Kelle Paça Çorbasının En Lezzetli Hali!

Pursaklar kelle paça çorbası

Kelle Paça Çorbasının En Lezzetli Hali!

Şifa ve lezzet deposu, çorbaların şahı, gece çorbalarının olmazsa olmazı kelle paça çorbası! Bu efsane lezzet ustaların elinden özenle hazırlanıp sunulduğunda, içenlere adeta bir lezzet şöleni yaşatma niteliğine sahiptir.  Ankara, Esenboğa havalimanı yolu üzerinde bulunan Han Çorba kelle paçaya kendine has kattığı dokunuşlar ile Ankara ve kelle paça çorbası özdeşleştirmesine imza atmıştır.

Kelle paça çorbası, geleneksel Türk lezzetleri arasında yer alan asırlardır Türk Mutfağında olan bir çorbadır. Özellikle şifa deposu olması ile hastalık dönemlerinde kişilerin iyileşme sürecini desteklemek için ilk akla gelen öneriler arasındadır. Koyunun başından elde edilen eti ile hem lezzet hem de protein deposu bir çorbadır. Tüm Türkiye’de kelle paça çorbasına düşkün insanlar yer alırken, Ankara da oturan kişiler Han Çorba farkı ile kelle paça çorbasına ayrı bir düşkündür. Sakatat sınıfında yer alan kelle paça çorbası, sakatat severlerin vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.

Kelle paca corbasi 03 - ankara'nın i̇yilik çorbacısı kelle paça, kelle paça çorbası, esenboğa havalimanı
Kelle paca blog 01 - ankara'nın i̇yilik çorbacısı kelle paça, kelle paça çorbası, esenboğa havalimanı

Han Çorba, 2016’dan beri sunduğu lezzet şöleni ile sunduğu tüm çorbaların lezzetini damakta bırakacak niteliktedir. Ağırladığı tüm misafirlerini gerek güler yüzle karşılaması gerekse çorbalarının yanında sunduğu ikramlar ile adeta mest etmektedir. Bundan dolay Ankara’da çorba dendiğinde akla ilk Han Çorba gelmektedir. Ustaların elinden çıkan lezzetler ile bir gelen kişide bir daha gelme isteği uyandırmaktadır. Son derece hijyenik ortamda hazırlanıp pişirilen çorbaların, içerisinde kullanılan ürünler de itinayla seçilir. Sakatat ürünleri tüketirken ürünün kaynağına ve tazeliğine önem verilmesi oldukça mühimdir. Han Çorba, tüm çorbalarında kullandığı hayvansal kaynaklara ve sakatat ürünlerinin tazeliğine son derece önem vermektedir. Çorbanın içinde yer alan tüm malzemeler, masanıza gelen tüm ikramlar özenle seçilip sunulan ürünlerdir. Han Çorba’da müşteri memnuniyeti ve sunduğu ürün kalitesi her şeyden önemlidir. Çünkü bilinir ki bir restoranı başarılı kılan sunduğu lezzet kadar müşteri memnuniyeti de sağlamaktır. Ürünün başarısı ile hem ustalarının marifetli ellerine hem de kullandığı ürünlerin kalitesi ve tazeliğine bağlıdır.

Şifa Deposu Kelle Paça

Kelle paça çorbasının şifa deposu olduğundan bahsettik. Kelle paça, içerdiği kalojen ile kas ve kemik zedelenmeleri özellikle de kemik kırıklarının iyileşmesine oldukça katkı sağlamaktadır. Hastalık döneminde geçmişten günümüze aklımıza gelmesinin altında ise anti bakteriyel özelliğe sahip olması yatmaktadır. Bu özelliği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirip destekleyen kelle paça çorbası, hastalıklarda iyileşme sürecimize katkıda bulunabilmektedir. Özellikle içerisine sirke ve sarımsak eklenerek tüketildiğinde bu özelliği daha da artmaktadır. Hastalık dönemlerinde sıcacık bir kelle paça çorbası bir nevi ilaç görevi görmektedir. Tüm bu özelliklerin yanı sıra kelle paça çorbası, B12, fosfor ve kalsiyum değerleri bakımından da zengin bir çorbadır. Özellikle B12 vitamini eksikliği Türk halkında sıklıkla görülen bir eksikliktir. B12 takviyesi alınması kadar uzmanlar, B12 içeriği yüksek olan yemeklerinde günlük beslenmeye eklenmesini önermektedir. Bu durumda kelle paça çorbası güzel bir öneri olacaktır.

Kelle paça çorbasının bu sayılan özelliklerine ek olarak alışılagelmiş bam başka bir özelliği daha bulunmaktadır. Bildiğiniz üzere gece çorba içme kültürü, mutfağımızda oldukça yaygındır. Böyle bir durumda da akla gelen lezzetler arasında kelle paça çorbası yer alır. Kendine has aroması ve lezzeti ile kelle paça gece çorbaları arasında ön plana çıkan çorbalardandır. Ankara’da arkadaşlarınız ile keyifli bir gecenin ardından geceyi daha da taçlandırmak ve lezzetlendirmek için Han Çorba, önemli noktalardan biridir. Hem keyifli sohbetlerinize ev sahipliği yapacak hem de lezzet şöleni yaşatacak olan Han Çorba, sizler için doğru bir adres olacaktır.

Pursaklar kelle paça çorbası

Ustaların elinden, hijyenik şartlarda pişirilmiş, yağından tuzuna, etinden baharatına her şeyi itina ile seçilerek hazırlanmış lezzetli çorbalar için Ankaralıların seçimi Han Çorba’dan yana olmaktadır. Tazecik yeşillikler, leziz baharatlar ile servis edilen kelle paça çorbasını bir de Han Çorba dokunuşu ile denemek güzel bir deneme olacaktır. İster bir Ankara sakini isterseniz bir Ankara ziyaretçisi olun Han Çorba lezzetlerini mutlaka deneyin. Kelle paça sevginizi bir de Han Çorba’nın kelle paça çorbası ile taçlandırın. Haftanın 7 günü ve 24 saati açık olan Han Çorba’ya sevdikleriniz veya aileniz ile beraber dilediğiniz saatte gidip, keyifli bir lezzet şöleni yaşayabilirsiniz.

Haftanın 7 Günü 24 Saat sizleri bekleriz. Rezervasyon İçin Bizi Arayın

Sosyal Medya’da Han Çorba’yı Takip Etmeyi Unutmayın

Han Çorba Facebook
Han Çorba Instagram
Han Çorba Youtube