Çorbalarımız

Kelle Paça Çorbası

Kelle paça çorbası han çorba ankara
Kelle paca corbasi 01 - ankara'nın i̇yilik çorbacısı kelle paça çorbası, kelle paça ankara

Kelle Paça Çorbası

Merhaba değerli takipçilerimiz ve müşterilerimiz!
Kelle Paça Çorbasını tanıtmadan önce sizlere samimi bir açıklamada bulunacağız:

Kelle Paça Çorbası, Ankara genelinde benzer bir yöntem ile yapılır: Kelle’nin yanak etinin kullanıldığı bu klişe tarifte, salça ve yoğurtlu soslar ile harmanlanan kelle eti, 15 dakikalık kaynama ile sulandırılarak servis edilmektedir.

Bu tarifi kullananlar, Kelle Paça Çorbasını, kendi suyu ile yaptıklarını söyleseler de, gerçekte bu çorbayı kendi suyu ile yapan yerlerin sayısı yok denecek kadar azdır.

Han Çorba olarak bizim yaşadığımız en büyük sıkıntı ise tam olarak bu noktada başlamaktadır: Çorba müdavimlerinin alışmış olduğu bu klişe tat, bizi zora sokmaktadır.

Bu sebeple Kelle Paça Çorbasında, damak tadınıza nazaran iddialı olmadığımızı dile getirmek istiyoruz. ANCAK Kelle Paça Çorbasının faydalarından yararlanmak istiyorsanız, Han Çorba usulü Kelle Paçayı mutlaka denemelisiniz!

Tüm Çorbalarımız roka, maydanoz, turşu biber, yaz aylarında kuru soğan, kış aylarında karpuz turp; Han Çorba’nın Özel Ezmesi ve Han Ekmeği ile birlikte servis edilmektedir.

Han Çorba Kelle Paça Çorbasını Nasıl Yapıyor?

Türkiye’de sayılı ustanın bildiği ve geleneksel yöntem olan Katkısız İşkembe Suyunu tüm çorbalarımızda kullanıyoruz. Yani, Kelle Paça çorbasını, şifa kaynağı olan İşkembe Suyu ile birlikte sizlere sunuyoruz.

Bu yöntem, Türkiye’nin en eski çorbacılarından olan Rumeli Çorbacısı ve Köroğlu Çorbacısının da kullandığı yöntemdir.

Kelle Paça çorbasında, kellenin kendi suyunu asla kullanmıyoruz. Tarifimizi, işkembe ile şırdanın özünden elde ettiğimiz ve tüm çorbalarımızda kullandığımız Sihirli Su içerisine dana kellenin dil ve yanak etini katarak hazırlıyoruz.

Kelle Paça Çorbasında, Türkiye genelinde tüm çorbacıların ortak bir sıkıntısı vardır: Çorbadan Kıl Çıkması!

Han Çorba olarak bu problemin önüne geçmek için özel ışıklı kabinlerde, paçada yer alan kılları tek tek ayıklamaktayız.  Göstermiş olduğumuz titiz çabaya rağmen Kelle Paça Çorbası içerisinden kıl çıkmasına %100 engel olmanın mümkün olmadığını söylemek zorundayız. Bu sebeple biz kendimizi %98 başarılı sayıyoruz.

Mutfaklarımıza 18. Yüzyıl civarında o zamanlar Osmanlıya tabi olan Rumeli bölgelerinden girdiğini bildiğimiz bu çorbanın Anadolu coğrafyasında yayılmasının nedeni lezzeti ve besleyici olmasının yanında israfın önüne geçen bir çorba olmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle de İslamiyetin öğretileriyle uyuşmaktadır.

Kış aylarının vazgeçilmezi olan Keçe Paça Çorbası; Omega 3 açısından zengin olduğundan, yüksek tansiyonu engeller, kolestrolü düşürür. Limon ve sarımsak eklendiği taktirde doğal antibiyotik görevi görür, solunum yolu hastalıklarının önüne geçer. Bağışıklığı güçlendirir. Gün boyu enerjik kalmanıza yardımcı olabileceği gibi cildinizi tazeler ve pürüzsüzleştirir. Faydaları bu kadarla da kalmıyor. Gelişim çağındaki çocuklar tarafından tüketildiğinde, kemik gelişimine katkı sağlar.

Kelle paca corbasi 03 - ankara'nın i̇yilik çorbacısı kelle paça çorbası, kelle paça ankara

Tüm çorbalarımızın sizlerle bir hikayesi var. Çorbalarımızla yaşanılan anılarımız var. Han Çorba olarak işimizden çok keyif alıyoruz. Sizlerin memnuniyetini, bize karşı samimiyetini görünce içimizi bir huzur kaplıyor. Ankara’da Han Çorba emrinizde. Bekliyoruz.

Müşteri, Allah’ın bizim için ayırmış olduğu rızkı, kapımıza kadar getiren elçisidir…

Özel tarifimizle hazırladığımız çorbalarımızı tatmanız için Ankara – Pursaklar Esenboğa Havalimanı Yolu üzerinde 7/24 açık olan restoranımıza, siz değerli müşterilerimizi bekliyoruz.

Haftanın 7 Günü 24 Saat sizleri bekleriz. Rezervasyon İçin Bizi Arayın

Sosyal Medya’da Han Çorba’yı Takip Etmeyi Unutmayın

Han Çorba Instagram
Han Çorba Facebook
Han Çorba Youtube