Çorbalarımız

İşkembe Çorbası

0004 iskembe corbasi - ankara'nın i̇yilik çorbacısı işkembe çorbası
Iskembe corbasi 03 - ankara'nın i̇yilik çorbacısı işkembe çorbası

İşkembe Çorbası

Geleneksek Yöntem İle Hazırlanan
Hakiki KAZAN İŞKEMBESİ!

İşkembenin ve şırdanın beyaz kısımlarını, satırlar, ince kıyım doğrayarak, sihirli şifa kaynağımız olan işkembe suyunun içerisine katıyor ve bu şekilde servis ediyoruz İşkembe Çorbasını.

Bu yöntemi kullanan, bir tek Ankara çorbacıları arasında değil tüm Türkiye’de, parmakla sayılabilecek sayıdaki kadar az firmaların başında gelen Han Çorba, siz değerli müşterileri için hiçbir zahmettin kaçınmıyor!

İşkembe Çorbası Vicdan İşidir!

Dananın en kirli bölümü olan işkembesini, hiçbir katkı maddesi kullanmadan veya terbiye yapmadan, yenilecek hale getirmek ve süt kadar beyaz olan Sihirli Şifalı Suyu elde etmek – açık ve net söylemek gerekirse- VİCDAN ve CESARET ister!

Vicdan, temizlik için; Cesaret ise zahmeti ve maliyeti için gerekidir.

Sayısız şifası ve faydası, defalarca kanıtlanmış olan İşkembe Çorbasını hazırlarken, öncelikle 24 saatlik temizleme sürecine tabii tutar, sonrasında 10 saate yakın kaynama sürecine bırakırız. Kaynama esnasında ortaya çıkan özünü ise toplayarak, çorbalarımızın ana maddesi olan Sihirli Şifalı Suyu elde ederiz.

Osmanlı Saray Mutfağındaki kayıtlarda dahi geçen bu yöntemi yani şifa dolu bu Sihirli Su’yu, Ankara Çorbacısı  Han Çorba olarak ilk günden bu yana aşk ile yapmaktayız.

İşkembe Çorbası, Ankara’da Han Çorba’da İçilir!

Tüm Çorbalarımız roka, maydanoz, turşu biber, yaz aylarında kuru soğan, kış aylarında karpuz turp; Han Çorba’nın Özel Ezmesi ve Han Ekmeği ile birlikte servis edilmektedir.

Türkiye’de sayılı ustanın bildiği ve geleneksel yöntem olan Katkısız İşkembe Suyunu tüm çorbalarımızda kullanıyoruz.

Bu yöntem, Türkiye’nin en eski çorbacılarından olan Rumeli Çorbacısı ve Köroğlu Çorbacısının da kullandığı yöntemdir.

Sadece Türk mutfağının değil, hemen hemen bütün dünya ülkelerinin mutfaklarının vazgeçilmez bir çorbasıdır. Haliyle ülkeden ülkeye içlerine konan malzemelerde beraber ismi de farklılık gösterir. Balkanlar coğrafyasında ise hem çorbanın yapılışı hem de ismi çok büyük benzerlik gösterir.

Evde yapması zor, lokantalarda lezzetlisini bulmak ayrı zordur. Lezzetli bir işkembe çorbası damaklarda tarifi zor, güzel bir tat bırakmakla beraber içene şifa olur. Kalsiyum, magnezum ve fosfor açısından zengindir dolayısıyla cildi gençleştirir, kemikleri ve kasları güçlendirir. Enerji deposudur aynı zamanda metabolizmayı destekler. Düzenli içildiği taktirde yorgunluğu ve kas ağrısı şikayetlerinin önüne geçer.

Müşteri, Allah’ın bizim için ayırmış olduğu rızkı, kapımıza kadar getiren elçisidir…

Özel tarifimizle hazırladığımız çorbalarımızı tatmanız için Ankara – Pursaklar Esenboğa Havalimanı Yolu üzerinde 7/24 açık olan restoranımıza, siz değerli müşterilerimizi bekliyoruz.

Tüm çorbalarımızın sizlerle bir hikayesi var. Çorbalarımızla yaşanılan anılarımız var. Han Çorba olarak işimizden çok keyif alıyoruz. Sizlerin memnuniyetini, bize karşı samimiyetini görünce içimizi bir huzur kaplıyor. Ankara’da Han Çorba emrinizde. Bekliyoruz.

Iskembe corbasi 02 - ankara'nın i̇yilik çorbacısı işkembe çorbası

Haftanın 7 Günü 24 Saat sizleri bekleriz. Rezervasyon İçin Bizi Arayın

Sosyal Medya’da Han Çorba’yı Takip Etmeyi Unutmayın

Han Çorba Instagram
Han Çorba Facebook
Han Çorba Youtube