Basında Biz

Han Çorba “Askıda Çorba” ile Anadolu Ajansı’na Konuk Oldu

Han çorba

Han Çorba, Ankara’da Askıda Çorba İle İhtiyaç Sahiplerinin Yüzünü Güldürüyor

Pursaklar’da Han Çorba isimli lokanta işletmecisi Onur Özdemir “askıda çorba” uygulamasıyla hem lokantasına gelenlere çorba ikramında bulunuyor, hem de tespit ettiği ihtiyaç sahiplerinin evlerine servis yapıyor.

Pursaklar ilçesinde 3 yıl önce açtığı lokantada “askıda çorba” uygulaması başlatan Onur Özdemir, her gün onlarca kişinin sofrasına bir tas çorba koyuyor.

Onur Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Eskişehir’de 4 yıl önce gördüğü “askıda ekmek” uygulamasından çok etkilendiğini belirtti. Özdemir, kendi iş yerini açınca lokantaya gelemeyenlerin evlerine de hizmet verecek şekilde “askıda çorba” uygulamasına başladığını kaydetti.

“Günlük 25 ya da 30 çorbayı kapı kapı dolaşarak tek tek dağıtıyoruz”

Kadim kültürün önemli bir uygulamasını yaşatmaktan mutlu olduğunu dile getiren Özdemir, aşçısı ve 5 yardımcısıyla verdiği hizmetin kabul ve takdir gördüğünü söyleyerek, şunları belirtti:

“Müşterilerimiz hiç tanımadıkları kişilere çorba ısmarlıyor. Elbette bu kişiler ihtiyaç sahipleri oluyor. Biz bu ihtiyaç sahiplerini muhtarlar, kaymakamlar veya komşuları aracılığıyla öğreniyoruz. Bu arada evlerine de ulaştırıyoruz. Normalde bu uygulama ‘gel, al’ ya da ‘gel, ye’ şeklinde olur. Askıya çorba asılır. İhtiyaç sahibi gelir buraya bakar, eğer kısmetinde askıda çorbası varsa yer. Biz bu geleneğin üzerine birşeyler ekledik. Günlük 25 ya da 30 çorbayı kapı kapı dolaşarak tek tek dağıtıyoruz. Ayrıca bu güzel geleneğimizde yemek yemeğe gelen müşteri askıya çorbayı asar, esnaf ihtiyaç sahibi ile müşteri arasında köprü olur. Biz kendimizin de katkısı bulunsun istediğimizden biraz değiştirdik. Müşteri gelip askıya bir çorba asıyorsa biz de iki katını asıyoruz. Sonrasında aracımızla çorbaları tek tek evlere dağıtıyoruz. Bu geleneği tüm esnaf arkadaşlarımızın hatırlamasını istiyoruz. Tüm sorunları çözmese de en azından ilçelerindeki ihtiyaç sahiplerine yardımcı olurlar.”

Han çorba

İhtiyaç sahiplerine bir çorba müşteriden, iki katı lokantadan

Lokanta müşterilerinden Murat Ünal uygulamadan memnun olduğunu belirterek, bölgedeki diğer esnafların da bu tarz uygulamalar yapması gerektiğini söyledi.

Ünal, “Çorbamızı içiyoruz. Yemeğimizi yiyoruz. İhtiyaç sahibi insanlarla birşeyler paylaşmak istediğimizde de askıya çorba olur, pide olur veya farklı bir yemek olur, askıya asıp gidiyoruz. İhtiyaç sahiplerine ulaştırılması buna vesile olunması güzel bir şey, hoşumuza gidiyor. Biz millet olarak yardımlaşmayı seviyoruz. Paylaşmak güzel birşey. Bizi biz yapan, bizi bir arada tutan paylaşımcı ruhumuzdur.” dedi.

Haberimiz (Kaynak) : Anadolu Ajans

Haftanın 7 Günü 24 Saat sizleri bekliyoruz. Rezervasyon İçin Bizi Arayın

Sosyal Medya’da Han Çorba’yı Takip Etmeyi Unutmayın

Han Çorba Instagram
Han Çorba Facebook
Han Çorba Youtube