Han Çorba Günlüğü

Ankara’da Bir Çorba Serüveni: Han Çorba

Ankara i̇şkembe çorbacısı

Ankara’da Bir Çorba Serüveni: Han Çorba

Han Çorba’nın tüm çorbaları benzersiz bir lezzete sahip. Tıpkı bir sanat eseri gibi sanatçısını yani Han Çorba’yı yansıtıyor. Yolu hiç Han Çorba’ya düşmemiş, henüz Han Çorba ile tanışmamışsanız bu cümleleri malını öven bir işletme olarak algılayabilirsiniz.

Ama bir kere bile olsa işkembe çorbası, ezogelin çorbası, şırdan çorbası, mercimek çorbası, ayak paça çorbası, damar çorbası, kelle paça çorbası ve sadece Han Çorba’ya özel han atom çorba tüm bu çorbalarımızdan sadece binin tadına bakınca ne demek istediğimizi anlayacaksınız ve damağınızda lezzet şöleni oluşacak.

Gelin biraz çorbalarımızdan, sakatata uzaktan tiksinerek bakanların Han Çorba’yı keşfettikten sonraki sakatat sevgisinden bahsedelim. İşkembeden başlıyoruz anlatmaya;

İşkembe Çorbası

Hazineler harabelerde olur. İşte sakatat da onca pisliğin içinden çıkmasına rağmen lezzetlidir. Ama çoğu kişi için de tiksindiricidir. Han Çorba olarak bu iki durumu çok iyi biliyoruz. Bu yüzden bir gün kaynatarak temizliyoruz işkembe etini. Şifası olan öz suyunu da asla atmıyoruz.

Bizim işkembe çorbamızda hafif bir koku alırsınız. İşte bu öz suyunu yani asıl sağlıklı ve lezzetli yanını işkembeden ayırmadığımız içindir. Biz de biliriz kokusunu alacak şeyleri ama o zaman da o eşsiz biricik formülümüz ortaya çıkmaz. Çorba bizim lügatimizde şifa ve muhabbettir.

Pursaklar işkembe çorbası
Tavuk çorbası

Şırdan Çorbası

Dananın midesinin bir bölümüdür şırdan. En kirli yeri diyebiliriz. Temizlemesi 1 günü alır. Han Çorba olarak bir günümüz seve seve bu eti temizlemeye ayırıyoruz. 8 saat kaynatıyoruz. Sakatat temizliği gerçekten özveri ve titizlik istiyor. Biz müşterimize en az kendimiz kadar değer veriyoruz.

Biz bu şırdan çorbasını içimizden gelerek temiz olduğuna emin olarak yiyebilir miyiz sorusunu soruyoruz her temizlik sonrasında. Herkesin bir temizlik anlayışı var. Bizimki en titiz kişilerin bile vay be diyeceği cinsten. İnanın övgü olsun diye demiyoruz. Şırdan çorbamızı içince, Han Çorba ailesi le tanışınca eksik bile söylediğimizi düşünebilirsiniz.

Kelle Paça Çorbası

Sabahçıların vazgeçilmezi kelle paça çorbası Han Çorba ’da her öğün sevilerek, kaşıkları doldurarak içiliyor. Aslında biz de sakatat çorbaları hem içilir hem yenir. Çorba yemek tabirini Han Çorba olarak kullandığımızda anlatım bozukluğu yapmamış oluruz. Üniversite sınavlarında kafa karıştıracak bir soru olabilir sakat çorbaları.

Ayak Paça Çorbası

Kelle paça çorbasının en yakın dostu, akrabası ayak paça çorbası, işkembe ve şırdanın öz suyuyla buluşturup ayak paça çorbasını sizlere sunuyoruz. İçmelere doyulamayan ayak paça çorbası şifacıları kıskandırıyor. Bir şey nasıl hem bu dar lezzetli hem de sağlıklı olabilir ki dediklerini duyar gibiyiz. Hem sağlık hem lezzet hem de hijyen işte Han Çorba’nın çorbalarını bu 3 kelimeyle anlatabilirsiniz. Ayak paça Han Çorba ‘da içilir.

Tuzlama Çorbası

İşkembeyi iri taneli sevenlerin çok çok severek içeceği bir çorbadır tuzlama çorbası. En güzel örnektir hem içilen hem yenilen çorbalara. Tuzlama çorbası hem iri hem bol tanelidir. Buna oranla şifası da 2 kattır. İşkembe çorbasına mesafeli olanlar bir de Han Çorba ‘da işkembe çorbası içsinler. Eminiz ki 2. Hadi bilemedik 3. İçmelerinde tercihleri bol ve iri taneli olan tuzlama çorbası olacaktır. Çünkü Han Çorba ‘da işkembe çorbası içenler hep daha fazlasını da isterler.

Damar Çorbası

İşkembenin sırt kısmından yapılır ve çok az çıkar bu bölümde et. O yüzden çok değerli bir kısımdır. Damar çorbası emek isteyen bir çorbadır. O yüzden eşsiz de bir lezzete sahiptir. Damar çorbası hiç ismini duymayan, tadını bilmeyenler için kulağa hoş gelmeyebilir. O yüzden ilk damar çorbası tecrübenizi Han Çorba ‘da edinmenizi öneririz.

Pursaklar işkembe çorbası
Tavuk çorbası

Tavuk Suyu Çorbası

Tavuk suyu çorbası özellikle küçük misafirlerimizin vazgeçilmezi. Bol taneli az acılı çokça lezzetli tavuk suyu çorbası Han Çorba ‘da içilir.

Mercimek Çorbası

Bir duyumdur gidiyor altın ekliyormuşuz yoksa bu kadar parlak bir sarı renk mercimek çorbasında olmazmış. Hadi o da gizli kalmasın biz mercimek çorbasını süzüyoruz ve o eşsiz renk, doku, kıvam ortaya çıkıyor. Mercimek çorbasını basite alanlar varmış. Olursa içerim olmazsa da aramam diyenler varmış.

Han Çorba ‘da mercimek çorbası içenler asla böyle düşünemez. Mercimek çorbasını Han Çorba ‘da içenler için mercimek çorbası başta gelen lezzetlerdendir. Yine diyoruz ki mercimek çorbası Han Çorba ‘da içilir.

Ezogelin Çorbası

Buram buram Anadolu kokusunu alacağınız ezogelin çorbamız köy usulü katkısız şekilde yapılır. Kokusu zaten başlı başına bir şifa. Ezogelin çorbası kokusuyla başlar sizi mutlu etmeye, huzur vermeye. Sonra lezzetiyle keyif verir.

Han Atom Çorbası

Ve son olarak kıymetlimiz en özelimiz, biriciğimiz han atom çorba. İşkembe suyumuzun içerisine bütün sakatatları karıştırarak yaptığımız sanat eserimiz han atom çorba tam bir lezzet ve sağlık şöleni. Başka yerde yok. Henüz tarifi kimseye vermedik. Başka bir ihtimal yok, han atom çorba Han Çorba ‘da içilir.

Tüm çorbalarımızın sizlerle bir hikayesi var. Çorbalarımızla yaşanılan anılarımız var. Han Çorba olarak işimizden çok keyif alıyoruz. Sizlerin memnuniyetini, bize karşı samimiyetini görünce içimizi bir huzur kaplıyor. Ankara’da Han Çorba emrinizde. Bekliyoruz.

Haftanın 7 Günü 24 Saat sizleri bekleriz. Rezervasyon İçin Bizi Arayın

Sosyal Medya’da Han Çorba’yı Takip Etmeyi Unutmayın

Han Çorba Facebook
Han Çorba Instagram
Han Çorba Youtube